EAEA teeb selle manifestiga ettepaneku luua Õppiv Euroopa: Euroopa, mis suudab kujundada oma tulevikku positiivselt ning omades kõiki vajalikke oskusi, teadmisi ja pädevusi. EAEA ja selle 120 liiget 43 Euroopa riigist teevad ettepaneku üle-Euroopaliseks pingutuseks arendada ühiskonda, mis suudab täiskasvanute õppimise ja hariduse kaudu toime tulla meie aja väljakutsetega.

Uuendatud manifest avaldati juunis 2024 ning on hetkel saadaval inglise keeles. Rohkem keeleversioone lisatakse sellele lehele hiljem.

Manifest on suunatud Euroopa, riiklikele ja piirkondlikele poliitikakujundajatele, et näidata täiskasvanuhariduse ja õppimise eeliseid. Selles esitletakse üheksat praegust Euroopa väljakutset, mille lahendamisele täiskasvanuharidus kaasa aitab.

Rahu ja demokraatia
Täiskasvanuharidus ja -õpe pakuvad turvalist keskkonda aktiivse kodanikuühiskonna arendamiseks. Samuti on neil pikk traditsioon sildade loomisel ja inimeste ühendamisel üle piiride ning leppimise edendamisel.

Keskkonnasäästlikkus ja roheline üleminek
Täiskasvanuharidus toetab jätkusuutlikkust kõigil tasanditel, mitte ainult oskuste, teadmiste ja pädevuste pakkumise kaudu. See loob võimalusi uute eluviiside, projektide ja lähenemisviiside arendamiseks, mis on vajalikud roheliseks üleminekuks ja jätkusuutlikuks arenguks.

Heaolu ja vastupanuvõime
Uuringud näitavad, et täiskasvanuharidus muudab inimesed enesekindlamaks ja tõhusamaks. Õppetegevustes osalemine annab täiskasvanutele võimaluse omandada olulisi heaolu ja vastupanuvõime oskusi, et võtta oma elu üle kontroll ning algatada isiklikku ja sotsiaalset muutust.

Eluks vajalikud oskused
Täiskasvanuharidus pakub vajalikke eluks vajalikke oskusi ja aitab ette näha ning kujundada tulevasi arenguid. See hõlmab põhioskusi, nagu kirjaoskus ja arvutusoskus, aga ka digioskusi, keeleoskust ning laia valikut võtmeoskusi, mida igapäevaelus vajatakse, näiteks finants-, tervise- ja meediakirjaoskus.

Kaasatus, mõjuvõimestamine ja sotsiaalne õiglus
Täiskasvanuharidusel on keskne roll sotsiaalse õigluse edendamisel, mitmekesisuse aktsepteerimisel ja kaasamise soodustamisel. Uuringud näitavad, et täiskasvanuharidus pakub ebasoodsas olukorras inimestele võimalust oma haridust parandada, tööväljavaateid suurendada ja oma elukvaliteeti tõsta.

Töö ja tööhõive
Seos õppimise ja töö vahel on ilmne: õppivad töötajad on loomingulisemad ja produktiivsemad. Täiskasvanuharidus arendab uusi oskusi ja pädevusi, mis võimaldavad professionaalselt areneda ja leida kvaliteetsemaid töökohti. See aitab ka sujuvalt liikuda näiteks töötusest või mitteaktiivsusest tööellu.

Digitaliseerimine
Täiskasvanuharidus aitab vähendada digilõhet ja varustab inimesi digipädevustega, mis on hädavajalikud eneseteostuseks, tööalaseks konkurentsivõimeks, sotsiaalseks kaasatuseks ja aktiivseks kodanikuühiskonna liikmeks olemiseks. Igaühel on nüüd vaja piisavat digipädevust, et aktiivselt ühiskonnaelus osaleda. Tehnoloogia muudab ka õpetamise ja õppimise tulevikku.

Demograafilised muutused ja ränne
Täiskasvanuharidus soodustab kõigi eurooplaste aktiivset vananemist. Hilisemas elus õppimine on keskne kognitiivsete ja sotsiaalsete oskuste arendamisel ja säilitamisel. Samuti on täiskasvanuharidusel oluline roll migrantidele ja varjupaigataotlejatele ligipääsetavate ja taskukohaste õpivõimaluste pakkumisel.

Täiskasvanuharidus ja Euroopa ning rahvusvahelised poliitikad
Täiskasvanuharidus on vajalik enamiku Euroopa ja rahvusvaheliste poliitikate elluviimiseks. See panustab Euroopa ja rahvusvahelistesse strateegiatesse, mis käsitlevad kasvu, tööhõivet, innovatsiooni, võrdsust, sotsiaalset sidusust, aktiivset kodanikuühiskonda, vaesuse vähendamist, kliimamuutusi, siseturgu, rännet, rahu ja palju muud.

Loe ka originaalteksti inglise keeles: https://eaea.org/our-work/influencing-policy/manifesto-for-adult-learning-in-the-21st-century/
Sellelt lehelt leiad ka varasemad manifestid, mis avalikustati 2016 ja 2019. aastal.